(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-2999337575272167", enable_page_level_ads: true });
Bugun...
Bizi izleyin:


AKIN SEZER


Facebookta Paylaş

KİMLERDENSİNİZ?
Tarih: 25-04-2017 11:07:00 Güncelleme: 25-04-2017 11:07:00


Çok basit ve anlaşılabilir olması açısından kısa ve öz bir yazı hazırladım. Konumuz;

Balkan Türkleri ve temeli…

Bugün kime sorsak tek cevap üzerinde birleşilen bir husus var. Balkanlarda yaşayan Türkler ve Türkçe bilmeyen bir kısım Müslüman için Türkiye’de bilinçli yada bilmeden oluşturulan tek bir algı “Onlar Evlad-ı Fatihan / Osmanlı Torunları” balkan coğrafyasında yaşayan asimile olmuş bir Osmanlı varlığının temsilcileri ve Osmanlı topraklarının emanetçileridirler…

Bir de işin Balkan coğrafyasından bakıldığında söylenen sadece bir ana başlık vardır;

“Bizler Osmanlı Torunlarıyız”

Gerçekten böyle mi?

Bunu anlatmak için Makedonya’ya, yani yaşadığım ülkeye şimdiye kadar karşılaştığım objektif görüşlerimle örnekler vererek anlatım yapmak istiyorum.

Makedonya’ya turistlik amaçla gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bir Türkle karşılaştığında verdiği ilk tepki:

-          Aaa Türkçe biliyorsunuz.

-          Nerelisiniz?

-          Türkçeyi nerede öğrendiniz?

Bu sorulara verilen cevaplar zaman zaman insanları hoşnutsuz etse de, gerek ticari gerekse samimi hissiyatla bilgi kirlenmesinin devamını getirmektedir.

 

Tarihçeye girmek ve sizi sıkmadan da hemen konuya bir bakış açısı yaratmak istiyorum. Aslında balkan coğrafyasında bütün hikaye Hun Türklerinin boy göstermesi ile 4.yy.da başladı. Hun Türkleri 378 yılında Makedonya üzerinde geldikleri Edirne yakınlarında Bizanslılarla savaşarak gelip gelmişlerdir. Yani bu ne demek oluyor?

Balkanlarda Türk varlığı bundan tam 16 asır öncesine dayanarak belgeleniyor. Peki Türklerin Anadolu topraklarına girişi ve yerleşmeleri ne zaman* 1071 Malazgirt meydan muharebesi… Balkanlardan Edirne yakınlarına kadar gelen Hun Türklerinden tam 693 yıl sonra. Türklerin balkanlardaki serüveni müsliman olmalarından da önce, yani yaklaşık 350 yıl sonra arapların zorbalığı ve baskısı, kılıçtan geçirilmesinden önce. Yani hala şaman/Tengrizmgöktanrıya inandıkları zamana rastlıyor.

Bu sürece müteakip Hun Türklerinin ardından Avar, Bulgar, Peçenek, Oğuz, Kuman ve Selçuklu Türkleri bölgede belli periyodlarla varlıklarını sürdürmüş ve hala daha bu isimlerle anılan belli merkezlerde ardlarında bırakmışlardır. (Örn. Kumanova/Makedonya, Vardar/Makedonya, Bulgar-istan) Bir kısım Slavlaşarak Türklüklerini kaybetmiş. Ama benim için önemli bir kutlamada hala bu bölgede yapılmaktadır. İlk fırsatta Macaristan-Bugac’taağustos ayında yapılan Türk kurultayına (http://kurultaj.hu) katılarak incelemelerde bulunmak ve bunu da sizlere aktarmayı istiyorum.

Bölgede mevcudiyetini koruyan tarihi kalıntı ve mimari esinlenmelere hiç girmiyorum bile.Müsliman Anadolu Türklerinin bölgeye gelişleri ise 13. yy’da Sarı Saltuk gibi dervişler sayesinde olmuştur. Bu dervişler asıl fetih hareketinin zeminini oluşturmuş ve bölgede aslında bir misyonerlik görevini üstlenmişlerdir. Asıl Makedonya’nın fethi ise 1371 tarihinde Meriç zaferi iledir. Bu fetihle Konya, Karaman, Aydın, Maraş gibi yerlerden iskan edilen yörükler Makedonya ve tüm balkanı kısa sürede bir Türk yurdu haline getirmişlerdir.

** Burada bir bilgi notu girmekte yarar görüyorum. Ben Aydın’dan hiçbir ailevi bağım olmadan ve kimseyi tanımadan Makedonya’ya gelip yerleşen biri olarak, yaptığım araştırmalarda öğrendim ki;

Mustafa Kemal Atatürk’ün ataları Aydın/Söke’den bölgeye iskan ettirilen Kızıl Hafız Ahmet Efendi’ye uzanır ve Kızıl lakapları ile yerleştikleri yere Kocacık denmesi münasebetiyle soyunun; Anadolununda Türkleşmesinde katkısı olan “Kızıl-Oğuz” yahut “Kocacık Türkleri-Türkmenleri”nden geldiğini göstermektedir.

Ayrıca annesi Zübeyde hanım’ın ise yine Aydın’dan Selanik’e göç etmiş asil bir ailenin kızı olduğudur. Yani kısacası Mustafa Kemal Atatürk özbe öz Türk’tür. Benimde vesile ile Makedonya’ya gelişimin ve hayatıma burada devam etmemin belirsizlikten belirmeye başladığı sebeplerinden birinin Öze çekim olduğunu hissetmemden daha doğal bir açıklaması olamaz.

Konuyu toparlayacak olursam eğer. Makedonya ve balkanlardaki etkin varlığımız 1. Dünya savaşına kadar devam etmiş ve sonrasında da yok olma seviyesine kadar düşmüştür. Zerinde durduğum ve anlatmak istediğim konunun özeti aslında şudur;

Balkanlarda yaşayan Türkler ve Müslüman tebaa velev ki Osmanlı torunu ise ya bana tarih derslerinde Karamanoğlu beyliği (KONYA) yanlış anlatıldı yada Aydınoğlu beyliğinin nasıl yok olduğunu kitaplar yanlış yazıyor. Bu güne kadar Osmanlı’ya karşı isyankar tutumlar sergileyen bu beyliklerin yine Osmanlı eliyle yok edilme sürecini bana ya da bize birileri lütfen tekrar anlatsınlar…

Amacım küçük bir dokunuşta bulunmak ve ilginizi çekebilmek ve aile soyumun Aydın merkezli ve yerleşik olmasından ötürü ben kendimi “Oğuz boyu Eymir Beyliği(Ovaeymir)” ne bağlı olduğu kanaatindeyim.

Kalbi sevgi ve selamlarımla…

AKIN SEZER

BALKAN GÜNLÜĞÜ

 

Kaynak*

Bu bilgiler Başbakanlık Eski Müşaviri Şecaattin Zenginoğlu’nun “Bilgi Çağındaki Türk Gençliğinin Yükselen Sesi-1999” isimli kitabından alınmıştır.Bu yazı 538 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
51 Okunma
50 Okunma
42 Okunma
40 Okunma
36 Okunma
35 Okunma
35 Okunma
34 Okunma
33 Okunma
29 Okunma
816 Okunma
343 Okunma
286 Okunma
275 Okunma
169 Okunma
163 Okunma
152 Okunma
135 Okunma
132 Okunma
130 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GAZİANTEP'TE YOLCU MİNÜBÜSÜ DEVRİLDİ:2'Sİ AĞIR 7 YARALI
  GAZİANTEP'TE YOLCU MİNÜBÜSÜ DEVRİLDİ:2'Sİ AĞIR 7 YARALI
 • EFE HER YERDE EFE
  EFE HER YERDE EFE
 • TEK ADAM DİKTASINI VE EGEMENLİĞİN MİLLETTEN ALINIP SARAYA VERİLMEK İSTENDİĞİNİ BIKMADAN ANLATACAĞIZ.
  resim yok
 • HALUK ALICIK, GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI
  resim yok
 • İstanbul'da son 4 yılın en fazla uyuşturucu hapı ele geçirildi!
  resim yok
 • BAŞKAN ÖZAKCAN'IN KAYINVALİDESİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI.
  resim yok
VİDEO GALERİ
YUKARI