(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-2999337575272167", enable_page_level_ads: true });
Bugun...
Bizi izleyin:


HAKAN KARA


Facebookta Paylaş

REFERANDUM VE GENÇLİK
Tarih: 11-04-2017 16:41:00 Güncelleme: 11-04-2017 16:41:00


       Referandum günü gittikçe yaklaşıyor. Kafalarda ’’Evet’’ mi, ’’Hayır’’ mı soruları kararsız seçmeni gitgide endişelendiriyor. Ancak bu yazımda gençlerden bahsedeceğim.

        Halk oylamasında sunulan yeni anayasada gençlik için olan maddelerde ne öngörülmekte ve bu maddelerin hem evet hem de hayır kanadında nasıl savunulduğunun, nasıl açıkladığının analizi yaptığımızda ortaya çok değişik tespitler çıkmaktadır. Gelin, o tespitlere bir de birlikte bakalım:

         ’’Evet’’ kanadı gençlere değer verdiğini, gençlere güvendiğini, gençleri siyasette daha aktif hale getirmeyi arzuladıklarını ifade ederlerken; ’’Hayır’’ kanadı ise tam tersine bunun gençliğe oy uğruna kurulan bir tuzak, bir göz boyaması olduğunu belirtmektedir. Ayrıca Hayır kanadı, bu maddenin burjuva sınıfının ve siyasilerin kendi çocuklarının istikbali için istediklerini ifade etmektedirler.

Oysa ben, bu maddeyi gençlere sormayı ve onların düşüncelerinin ne olduğunu araştırdığımda gençlerden çok güzel cevaplar aldım ve bu cevaplardan birini siz değerli okurlarımla paylaşacağım:

            Genç arkadaşlardan biri daha 16 yaşında! Zeki, idealist; okumayı, araştırmayı ve sorgulamayı seven bu genç kardeşimiz diyor ki : ’’Önemli olan yaş değildir; önemli olan bireyin milletvekili olabilmek için o yeterlilikte ve o donanımda olup olmamasıdır. Ama günümüz eğitim sisteminin biz gençlere ne gibi kazanımlar, ne gibi bilgi ve yetenek kazandırıp kazandırmadığına bakmamız gerekmez mi? Okullarda siyasi bilimler bilgisi, ekonomi bilgisi, hukuk bilgisi, sosyoloji ve sosyal psikoloji gibi eğitimler verilip verilmediğine bakmamız gerekir. Dünya sıralamasında gelişmemiş ülkelerle aynı kategoride yer alıyorken, gençler nasıl milletvekili olabilsin?’’ demektedir.

Tarihe baktığımızda da bu genç kardeşimizin söylediklerini doğrulayan ve temellendiren nitelikte bir Fatih yok mudur?

             Fatih Sultan Mehmet, 9 yaşından itibaren iyi bir fen bilimleri eğitimi almış; devlet yönetimi ile ilgili dersler görmüştür. Bu eğitim ve becerinin sonunda 23 yaşında İstanbul’u fethetmiştir.

Fatih Sultan Mehmet’ten hareketle çıkarımlarda bulunacak olursak, milletvekili seçilme yaşının 18 yaşa indirilmesi değil; seçilecek kişinin eğitimi, bilgi birikimi, devlet yönetimi ile ilgili aldığı eğitim, toplumsal sorunları analiz etme ve çözüme kavuşturma yeteneği, etik kurallarına hakim oluşu gibi birçok konuda kendini geliştirmiş olası gerekir. Fatih’e bakınca eğitimin ne kadar önemli olduğunu, eğitimin milletvekili seçilecek genç bireyler için kesinlikle öncelik olduğunu bilmeliyiz.

Ayrıca günümüz şartlarına baktığımızda bir gencin eğitiminin yanı sıra ekonomik durumunun da iyi olması gerektiğini hepimiz biliyoruz.

             Bir başka genç kardeşimizin söylediklerine de bakalım:

Bu genç kardeşimiz, Evet tarafının gençleri önemsediğini inanmadığına, bu fikre de söylemlerle değil, eylemlere bakarak sahip olduğunu ifade etti.

Devletin Suriyeli gençlere sınavsız üniversiteye giriş hakkı tanıyan, aynı devletin karşılıksız olarak 1.200 TL(Kaynak: Yeni Akit) burs verdiğini; ama iş Türk gençlerine gelince yıllarca dershanelere gidip yüklü para ödemek zorunda kalan ve istedikleri üniversitede değil; yerleştirildikleri üniversitede eğitim gördüklerini ifade ederek, genç kardeşimiz öfkeleniyordu.

Yukarıdaki gençlerin değindikleri konuları da göz önüne alarak yazıma devam ediyorum…

                Sayın Başbakan Binali YILDIRIM’IN meydanlarda: ’’Bu Hayırcılar gençlere güvenmiyorlar, gençlerin seçilmesini istemiyorlar.’’ söylemlerindeki amacı, gençliğe galeyana getirmekten başka ve gençlerin oylarını almak için yapılan bir tuzaktan başka bir şey değildir. Gençliğin 18 yaşında milletvekili olup olmamasının başkanlık sistemi ile uzaktan yakından alakasından yoktur! Tam aksine gençlerimiz özgür düşüncenin yok sayılmadığı parlamenter sistemde birtakım düzenlemeler yapılarak rahatlıkla meclise girebilirler. Gençlerin üzerinde bir algı yaratmaktan başka hiçbir işe yaramayan, çarpıtmalarla dolu söylemlerdir bunlar. Sanki 18 yaşındaki gençlerimize milletvekili seçilme hakkının önünde ’’Parlamenter Sistem engel’’ ve sanki ’’ancak rejim değiştirilirse bu hak verilir.’’ algısı hayata geçirilmek isteniyor.

                 (Sözde) Gençlere değer veren AKP’NİN iktidar olduğu ve 25 yaşa milletvekili seçilme hakkı verildikten sonraki oranlara bir bakalım:

7 Haziran 2015 milletvekili seçimleri sonrası meclise giren AKP’Lİ vekil yaş ortalaması : ’49’

1 Kasım 2015 milletvekili seçimleri sonrası ise bu sayı bir tık daha artarak 50’ye çıkmış!

Bir de milletvekili seçilme yaşını 25’e indirme paketini öneren diğer parti MHP’YE bakalım: MHP’nin meclise giren vekil yaş ortalaması ise ’54.’

1 Kasım seçimlerine tüm partiler açısından bakarsak, 25 ile 30 yaş arasında sadece ‘9’ vekil meclise girebilmiş. Bunların 6’sı HDP’Lİ, 2’si AKP’Lİ, 1’i CHP’Lİ. MHP’DEN ise bu yaş aralığında meclise giren vekil sayısı sıfır(0)!

                  Son sözüm odur ki; AKP’NİN gençlere verdiği değer ’’demokratikleşene kadar değil, diktaya gidene kadardır.’’ Köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek, bu olsa gerek.

Değerli Gençler,

Ülkemizin geleceği olan, gözleri pırıl pırıl ışık saçan, yüreği sevgi dolu gençler!

Artan işsizliğin, krizlerin, güvencesiz ve güvenliksiz bir ortamın merkezinde tutulan gençler!

Savaşlarda yanlış politikalar nedeniyle bedelini canıyla ödeyen değerli Türk Gençleri!

Ey Atatürk’ün gençleri, askerleri, neferleri!

Yoksul ve geleceksiz bu sisteme 16 Nisan’da en güzel cevabı sizler vereceksiniz.

Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN de dediği gibi: ’’ Bütün umudum gençliktedir.’’

Esen kalın…

 

Hakan KaraBu yazı 1156 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
51 Okunma
50 Okunma
42 Okunma
40 Okunma
36 Okunma
35 Okunma
35 Okunma
34 Okunma
33 Okunma
29 Okunma
816 Okunma
343 Okunma
286 Okunma
275 Okunma
169 Okunma
163 Okunma
152 Okunma
135 Okunma
132 Okunma
130 Okunma
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
 • YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Atatürk
  Atatürk
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • GAZİANTEP'TE YOLCU MİNÜBÜSÜ DEVRİLDİ:2'Sİ AĞIR 7 YARALI
  GAZİANTEP'TE YOLCU MİNÜBÜSÜ DEVRİLDİ:2'Sİ AĞIR 7 YARALI
 • EFE HER YERDE EFE
  EFE HER YERDE EFE
 • TEK ADAM DİKTASINI VE EGEMENLİĞİN MİLLETTEN ALINIP SARAYA VERİLMEK İSTENDİĞİNİ BIKMADAN ANLATACAĞIZ.
  resim yok
 • HALUK ALICIK, GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI
  resim yok
 • İstanbul'da son 4 yılın en fazla uyuşturucu hapı ele geçirildi!
  resim yok
 • BAŞKAN ÖZAKCAN'IN KAYINVALİDESİ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI.
  resim yok
VİDEO GALERİ
YUKARI